Applicable to: Laptops, Desktop Computers, Printers and accessories
Issued by: MEDIA HOUSE, OPP.GANDHI SMRUTI BHAWAN,NANPURA, SURAT,GUJARAT.
This warranty covers manufacturer defects in materials and workmanship under normal use for:
✅ Covered by parent company of the product:
❌ Not Covered by parent company of the product::
Note: Warranty period begins on the date of original purchase, as mentioned on the invoice.
Warranty is valid only when presented with:
Warranty is non-transferable and applies only to the original purchaser.
To claim warranty:
Our liability is strictly limited to repair or replacement under warranty terms.
We are not responsible for:
We strongly recommend regular data backups.
All warranty repairs are handled in-house or through authorized service centers only.
For any service-related questions, please contact:
MEDIA HOUSE,
OPP.GANDHI SMRUTI BHAWAN,
NANPURA,
SURAT
Mobile:(m)9824751601,9824751700
Email : helpdesk.mediahouse@gmail.com , mediasurat99@gmail.com
Business Hours: [e.g., Mon–Sat, 10:30 AM – 8 PM]
Stunning Display: 31.5’’ Ultra HD 3-sided NearEdgeless IPS display display provides a clearer on-screen picture with greater detail for gamers and creatives
Built for entertainment: Free-sync for smooth video & gaming 3W×2 speakers
Hub for the Home Office: Full-function USB Type-C port with maximum power delivery of 75W, four USB 3.0 ports, as well as HDMI and DP ports.
Eye Safe: TUV Rheinland Certified monitor minimises eye strain and offers flicker-free visuals
Lenovo Artery Software: Switch effortlessly between different usage scenarios with self learning software
General |
|
|---|---|
| Model Name | Lenovo 31.5 inch monitor L32p-30 |
| SKU | lenovo-315-inch-monitor-l32p-30 |
| Color | Black |
| Screen Size | 31.5" |
| Screen Resolution | 3840x2160 |
| Monitor Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Description | 31.5’’ Ultra HD 3-sided NearEdgeless IPS display display provides a clearer on-screen picture with greater detail for gamers and creatives |
| Monitor Brightness | 350 cd/㎡ |
| Monitor Type | FLAT |
| Monitor Feature | Lenovo L-Series 31.5" (80cm) 4K UHD IPS Ultraslim Monitor |
| Monitor Response Time | 4ms (Extreme Mode), 6ms (Normal Mode) |
| Monitor Stand Type | Tilt |
| Monitor Bezel | 3-side NearEdgeless |
| Monitor Contrast Ratio | 1000:1 |
| Monitor Color Gamut Info | 90% DCI P3 |
| Monitor Power Type | 0 W Typ, 150 W Max, <0.5 W Sleep, <0.3 W Power Off |
| Inbuilt Audio Speaker | 2x3W Speakers |
Port And Slot Features | |
| Headphone Jack | 1 x Audio Out (3.5 mm) |
| HDMI Port | 1 x HDMI 2.0, |
| Display Port | 1 x DP 1.2 |
| USB Port | NO |
| VGA Port | NO |
| Type C port | 1 x USB Type-C Gen1 |
| Type C Charging port(Thunder Bolt) | NO |
Connectivity Features | |
Display And Audio Features |
|
|---|---|
| Touch Screen Status | Non Touch |
| Screen Size | 31.5" |
| Screen Resolution | 3840x2160 |
| Display Description | 31.5’’ Ultra HD 3-sided NearEdgeless IPS display display provides a clearer on-screen picture with greater detail for gamers and creatives |
| In Built Audio Speaker | 2x3W Speakers |
Dimensions | |
| Weight | 6.8 kg |
Additional Features | |
Warranty | |
| Warranty | 3 Year Manufacturer Warranty |